Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

V. "Małe szczęścia..."

Utworzono dnia 12.06.2014, 16:17

V jubileuszowa edycja Wiosennego Przeglądu Twórczości Scenicznej Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną pod hasłem "Małe Szczęścia…" odbyła się 10 czerwca 2013 roku. Mecenat nad spotkaniem sprawował Teatr im. Al. Fredry w Gnieźnie wraz z Panem dyrektorem Tomaszem Szymańskim. Patronat zaś objęło Starostwo Powiatowe w Gnieźnie na czele z Panem Dariuszem Pilakiem oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Gnieźnie wraz z Panią Dyrektor Kamillą Kropidłowską. Patronem honorowym spotkania był senator RP Piotr Gruszczyński.

Po wysłuchaniu utworu „W samym sercu Wielkopolski” oficjalnej muzycznej wizytówki Powiatu Gnieźnieńskiego uczestników Przeglądu i zaproszonych gości powitali Pan Tomasz Szymański – dyrektor Teatru im. Al. Fredry w Gnieźnie i Anna Kaliszewicz – pomysłodawca i organizator Przeglądu. Uroczystego otwarcia Przeglądu dokonali: Alina Kujawska – Matanda – etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego, Czesław Kruczek – Zastępca Prezydenta Miasta Gniezno, Aleksandra Kuźniak – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Gnieźnie, Kamilla Kropidłowska – Dyrektor SOSW nr 1 w Gnieźnie.

Na teatralnej scenie wystąpiło 17 zespołów z takich placówek jak: SOSW nr w Gnieźnie, SOSW nr 2 w Gnieźnie, WTZ w Gnieźnie, Przedszkola nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Gnieźnie, SOSW w Kłecku, WTZ w Kłecku, DPS prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Dominika w Mielżynie, Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi w Węglewie, DOA nr 1 w Poznaniu, Stowarzyszenie „Na Tak” w Poznaniu, SOSW w Słupcy i SOSW nr w Bydgoszczy.

Spotkanie swoją obecnością obok osób w/w zaszczycili: Pani Maria Kocoń – Przewodnicząca Rady Miasta Gniezna, Pan Sławomir Graczyk – Radny Rady Miasta Gniezna, Dyrektorzy i Kierownicy placówek biorących w Przeglądzie oraz Przedstawiciele darczyńców – Anna Kulińska, Małgorzata Pełczyńska, Maria Konieczna, Honorata Glanc, Halina Kukawa.

Wszyscy z wielkim wzruszeniem obejrzeli przygotowane na ten dzień programy artystyczne. Gromkimi brawami nagradzali małych i dużych artystów. Zgodnie z zaproponowanym tematem edycji wystąpienia traktowały o szczęściu. Najmłodsi uczestnicy „szukali szczęścia” ilustrując ruchem treść piosenki, tańcząc walczyka. Starsi przekonywali „aby cieszyć się z małych rzeczy bo w nich zapisany jest wzór na szczęście”. Gestem i mimiką prezentowali szczęścia których doświadczamy na wszystkich etapach ludzkiego życia. Bo szczęścia to drobiazgi, których często nie potrafimy dostrzec i docenić. Dla każdego z nas szczęście ma inne imię. Mogą to być chwile wytchnienia, spacer, kontakt z drugim człowiekiem, piękna przyroda, miłość, dzieci…

Dla wszystkich uczestników i gości przygotowano słodki poczęstunek. Jak przystało na jubileusz nie zabrakło tortów. A pączki przyjechały z samej Bydgoszczy z cukierni Sowa i bardzo nam smakowały. Tradycyjnie wyłoniono najmłodszego i najstarszego uczestnika Przeglądu. Byli nimi: Stasiu Górny – 5 lat i Jan Fikus – 55 lat. Nagrodzono ich upominkami Przeglądu. Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali prezenty w postaci słodyczy, kosmetyków, układanek i innych drobiazgów.

Przegląd zamknęła Pani Dyrektor Kamilla Kropidłowska. Serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników Teatru im. Al. Fredry w Gnieźnie, zaangażowanych nauczycieli SOSW nr w Gnieźnie i Mariki Kaliszewicz za okazaną pomoc przy organizacji Przeglądu.

Dziękuję! Do zobaczenia za rok!