Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koło Turystyczne "Światowid"

Czcionka:

 

Koło Turystyczne dla wychowanków Internatu powstało na początku 2001 r. z inicjatywy wychowawców Ireny Holzer i Henryka Karasiewicza. Będąc przewodnikami turystycznymi po Wielkopolsce, postanowiliśmy wykorzystać swoją wiedzę i zainteresowania turystyczne, aby propagować taką aktywność wśród  naszych wychowanków.

Główne cele działalności koła to: poznawanie najbliższego regionu, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku i współpraca z PTTK w Gnieźnie.

Koło Turystyczne „Światowid” organizuje  dla wychowanków internatu wycieczki po mieście, wycieczki po najbliższej okolicy. Bierzemy również udział w rajdach PTTK. Będąc mieszkańcami Gniezna – pierwszej stolicy Polski, mamy możliwość przedstawienia młodzieży wielu ciekawych wydarzeń mających związek z naszym miastem, a jednocześnie z początkami państwowości polskiej. W czasie ponad 10 lat naszej działalności zwiedziliśmy liczne zabytki  i muzea naszego regionu, braliśmy udział w wielu rajdach organizowanych przez PTTK, m.in. w cyklu imprez poświęconych koronowanym w gnieźnieńskiej katedrze królom, w jesiennych rajdach prezentujących gminy naszego powiatu, corocznie w rajdach dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada.

W ramach imprez dla całego internatu zorganizowaliśmy spotkanie z archeologiem, rajdy na orientację po mieście, zwiedziliśmy Gnieźnieńskie Stado Ogierów, fabrykę bombek choinkowych, oczyszczalnie ścieków. Przybliżyliśmy naszym wychowankom postacie św. Wojciecha i Bolesława Chrobrego oraz legendy naszego regionu.

Wycieczki mają swój finał w internacie, gdzie w zabawowej formie młodzież systematyzuje i utrwala swoje wiadomości. W 2003 r. odbyła się wycieczka do Biskupina, w czasie której poznaliśmy kulturę Indian. W kwietniu 2006 r. uczciliśmy pierwszą rocznicę śmierci naszego papieża Jana Pawła II rajdem po miejscach związanych z pobytem Ojca Świętego w naszym mieście.  We wrześniu 2007 r. nowym opiekunem Koła został Mariusz Wiśniewski. W 2010 r. zwiedziliśmy Inowrocław, a w 2011 r. została zorganizowana wycieczka do Torunia. Również w tym samym roku uczestniczyliśmy w festynie archeologicznym w Biskupinie oraz w rajdzie „Pieczonego ziemniaka” na trasie z Inowrocławia do Jacewa. Odwiedzamy również gnieźnieńskie schronisko dla zwierząt.

Działalność turystyczna sprawia młodzieży dużo satysfakcji, pokonanie tras daje poczucie sukcesu, a informacje zdobyte podczas wycieczek podnoszą w ich oczach rangę miasta, w którym się uczą oraz regionu, który zamieszkują.     

 

 

Wizyta w Informacji Turystycznej

Wizyta w Informacji Turystycznej

W rocznicę Chrztu Polski

W rocznicę Chrztu Polski

Rajd „Śladami Starej Baśni”

Rajd „Śladami Starej Baśni”

Spacer pamięci

Spacer pamięci

ZAŁĄCZNIKI:

Koło Turystyczne "Światowid"

Utworzono dnia 14.04.2015, 08:45