Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Biblioterapia

Czcionka:

Biblioterapia jest zamierzonym działaniem korzystania z książek lub materiałów niedrukowanych (obrazów, filmów, itp) prowadzących do realizacji celów rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych, profilaktycznych i ogólnorozwojowych. Koniecznym elementem biblioterapii jest międzyosobowy kontakt indywidualny (biblioterapeuty z jedną osobą), bądź grupowy.

Biblioterapia (bajkoterapia) jest jedną z metod wykorzystywanych z powodzeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Metoda ta opiera się  głównie na wykorzystaniu terapeutycznych wartości literatury. W bibliotekach szkolnych prowadzona jest biblioterapia wychowawczo-humanistyczna. Celów  w pracy  biblioterapeutycznej można stawiać wiele - zawsze w zależności od potrzeb (samoakceptacja, zmiana postaw wobec osób, uczucie współczucia itp.) Do obranych celów dobiera się odpowiedni materiał, pamiętając o tym, żeby pozycje te były terapeutyczne, a nie szkodliwe. Materiały alternatywne takie jak filmy, obrazy, plansze, fotografie, a nawet przedmioty , mogą  także być stosowane  w realizacji biblioterapii. Formy pracy winny być dostosowane do cech psychofizycznych uczestników zajęć. Z dziećmi często stosuje się formy zabawowe, inscenizacyjne czy pogadanki. Obok zabawy jedną  z niewielu metod redukujących lęk  są bajki i baśnie.

W pracy dydaktyczno-wychowawczej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną można z powodzeniem wykorzystać bajkoterapię. Przydatne okazują się bajki relaksacyjne-obniżające napięcie emocjonalne oraz bajki psychoedukacyjne - przekazujące dziecku określone wzorce postępowania lub zachowania społecznie akceptowane. W trakcie bajkoterapii można wprowadzić wspomagająco aromaterapię i muzykoterapię. Dzięki czemu dziecko będzie miało możliwość wielozmysłowego poznania docierających do niego informacji o otaczającym świecie. Kiedy  przeszkodą  w zrozumieniu treści bajki czy baśni jest zawiłość  tekstu, który chcemy przybliżyć dziecku z niepełnosprawnością intelektualną należy ją samemu (własnymi słowami) zredagować. Będzie  ona bardziej zrozumiała dla odbiorcy.

Samodzielne czytanie bądź głośne czytanie  dziecku pozwala  na doświadczanie poczucia akceptacji, zaufania, bezpieczeństwa, uwrażliwia  na dobro i piękno, stymuluje rozwój  oraz umożliwia poznanie rzeczy fantastycznych.

Bajkoterapia jest więc metodą wsparcia psychicznego, którą mogą wykorzystywać nie tylko bibliotekarze, nauczyciele ale i rodzice oraz opiekunowie dzieci.

Zachęcam rodziców aby z dziećmi sięgnęli po książki, płyty  z czytanymi bądź opowiadanymi  bajkami. 

Życzę wielu pozytywnych wrażeń  z kontaktu z literaturą!

Bibliotekarz

AKTUALNOŚCI:

Walentynkowo w bibliotece

Utworzono dnia 05.02.2024

"WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY" ❤❤❤ Od kiedy Walentynki obchodzimy w Polsce? Czy Walentynki to tylko święto zakochanych? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z walentynkowymi tradycjami poznaliśmy na zdjęciach bibliotecznych w Bibliotece Dziecięcej przy ulicy Staszica. Przygotowano dla nas książki pełne uczuć oraz czerwone serca. Ustaliliśmy, że Walentynki to nie tylko święto zakochanych ale i tych, których kochamy. Okazujemy więc miłość, przyjaźń, serdeczność wszystkim osobom które dażymy ciepłym uczuciem: sympatii, przyjacielowi, koleżance, koledze, mamie i tacie. Walentynki to dzień dobrych uczuć i miłych uczynków!

czytaj dalej na temat: Walentynkowo w bibliotece

Spotkanie z bajką i legendą - "Wielkopolska i jej gwara"

Utworzono dnia 24.11.2023

W ramach cyklicznych "Spotkań z bajką i legendą"grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach na terenie Biblioteki przy ulicy Staszica. Panie Ewa Jaworska oraz Daria Polus z Bazy Centrum Edukacji Kreatywnej opowiedziały nam o Wielkopolsce oraz o wielkopolskiej gwarze. Było ciekawie i zabawnie. Oprócz słuchania tekstów wierszy bawiliśmy się ruchowo,rozwiązywaliśmy zagadki. Przekonaliśmy się,że gwara jest jeszcze cały czas obecną w naszym życiu. Większość z nas znała znaczenie słów: szneka z glancem, pyra z gzikiem, bryle, giry, ślipia, szczun, mela, bejmy, bana oraz wiele innych. Jesteśmy przekonani ,ze warto zadbać o przetrwanie naszej gwary!

Spotkanie z bajką i legendą - "Wiosna, ach to Ty"

Utworzono dnia 30.03.2023
We wtorek grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w kolejnym "Spotkaniu z bajką i legendą" na terenie Biblioteki przy ulicy Staszica pt. " Wiosna ach to ty".
Prowadzący Pani Agnieszka przypomniała dzieciom jakie to Święta obchodziliśmy w marcu- Dzień Kobiet 8 marca, Dzień Matematyki 14 marca oraz Dzień Poezji 21 marca.
Wszyscy obecni przekonali się, że z matematyką, królową wszystkich nauk mamy do czynienia we wszystkich aspektach naszego życia. Podczas zajęć nie tylko czytaliśmy, oglądaliśmy książki. Uczyliśmy się nimi poprzez zabawę. Liczyliśmy je, układaliśmy, porównywaliśmy wielkość, kształt i grubość????????????
W nawiązaniu do Dnia Poezji usłyszeliśmy co oznacza słowo poezja. Dowiedzieliśmy się o Wisławie Szymborskiej, która w tym roku obchodziłaby 100 rocznicę urodzin. Pisarka wprowadziła do literatury Lepieje, czyli dwuwersowe, żartobliwe wierszyki na oswajanie rzeczywistości. Było bardzo wesoło i radośnie.

Spotkanie z bajką i legendą - "Co czytali i w co grali nasi dziadkowie, kiedy byli mali"

Utworzono dnia 20.01.2023
"Co czytali i w co grali nasi dziadkowie, kiedy byli mali"- to tytuł kolejnych zajęć, na które wybraliśmy się do biblioteki w ramach cyklicznych spotkań z bajką i legendą.
Mieliśmy okazję zapoznać się z książkami przedstawiającymi gry i zabawy w które kiedyś bawiły się dzieci. Czyli nasze babcie i dziadkowie. Kilka z nich było nam dobrze znanych. Jednak nie wszystkie.
Czas spędziliśmy na snuciu opowieści do teatrzyka cieni, zabawy typu masło- czasło, kalambury.
Dzieci zastanawiały się, jakie typu określenia pasują do ich babć i dziadków. Wyrażenia te zasięgnęliśmy z książek pt. Babcie i Dziadkowie od A do Z.
Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy życzenia zdrowia, pociechy z wnucząt i wielu okazji do zabawy!

Światowy Dzień Czekolady

Utworzono dnia 13.04.2022

O czym myślimy i co robimy chcąc poprawić sobie humor? Jakie są sposoby na wywołanie uśmiechu na twarzy?
Zastanawiali się uczniowie klasy 3PPA na zajęciach biblioterapeutycznych.
Można pogłaskać i przytulić psa lub kota. Pośpiewać lub potańczyć. Powspominać miłe chwile. Dobrym pomysłem jest też zjedzenie czekolady. Udowodniono bowiem naukowo jej dobry wpływ na nasz nastrój. Jest to smakołyk, którego nie sposób nie lubić.
12 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady.
W trakcie zajęć uczniowie poznali historie słowa "czekolada" oraz drogę dotarcia ziarna kakaowca do Europy około 500 lat temu. Potrafili wymienić w jakiej postaci spotykają czekoladę. Mówili o tabliczkach, batonach, pralinkach, ciasteczkach. Wiedzieli, że czekolada jest częstym składnikiem produktów  do pielegnacji ciała.
Wskazali popularne dodatki stosowane do urozmaicenia smaku czekolady.
Czekolada jest tak uwielbiana, że powstały o niej bajki, wiersze i filmy. Wspólnie przeczytaliśmy "Bajkę o czekoladzie" oraz wiersz pt. "Czekoladowa Kraina"
Nasze spotkanie zakończyliśmy tańcem i degustacją ptasiego mleczka oblanego czekoladą. Ale pycha!

GALERIE:

Październik '2017

Październik '2017

Listopad '2017

Listopad '2017

Grudzień '2017

Grudzień '2017

Kwiecień 2018

Kwiecień 2018