Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Terapia metodą Stymulacji Bazalnej

Czcionka:

Otworzyliśmy w naszej placówce salę do Terapii Bazalnej. W sali tej mamy możliwość przeprowadzania zajęć z dziećmi z głęboką wieloraką niepełnosprawnością metodą stymulacji bazalnej.

Głównym założeniem metody bazalnej jest stworzenie dziecku optymalnych warunków rozwoju poprzez stymulację somatyczną (dotykową), wibracyjną oraz przedsionkową (doświadczanie ruchu) z uwzględnieniem odpowiedniej dla niego pozycji bazalnej. Zaliczamy do nich pozycje: na boku, na plecach (gniazdo), na brzuchu (modyfikacja, ręce wolne, głowa wolna), siedzącą, stojącą. Pozycje dobieramy w zależności od potrzeb, możliwości oraz preferencji danej osoby. W utrzymaniu pozycji bardzo pomocne są worki bazalne (wypełnione np. siemieniem lnianym), ręczniki, kamizelki bazalne, rogale, itp. leżącej lub siedzącej.

Metoda ta zakłada także zbieranie doświadczeń przez dziecko z otaczającego  świata poprzez zastosowanie tzw. niszy – kącika bazalnego (by świat był do ogarnięcia - chodzi o niwelowanie nadmiaru bodźców). Jest to miejsce idealne do podjęcia przez dziecko aktywności własnej. Możemy dziecku zaproponować zabawę przedmiotami zawieszonymi na stojaku, zabawę stopami lub dłońmi w misce lub na tacy, na której umieszczamy ciekawy materiał (korale, groch, kolorowe piłki).

Praca z dzieckiem metodą Stymulacji Bazalnej pozwala na  przeciwdziałanie  niedoborów doznań zmysłowych, który powoduje izolację, zagrożenie oraz dezorientację. Stymulacja bazalna pomaga rozwiązać problemy z rejestrowaniem i porządkowaniem doznań oraz osiągnięciem stabilizacji emocjonalnej.

Przedstawione tutaj propozycje towarzyszenia w rozwoju głęboko niepełnosprawnemu dziecku oraz organizowania jego życiowej przestrzeni uwzględniają przede wszystkim zapewnienie mu poczucia godności i bezpieczeństwa oraz komfortu życia.

I i II stopień kursu  nadający międzynarodowe uprawnienia do  pracy według konceptu profesora Fröhlicha ukończyły mgr Mariola Siecla i mgr Hanna Gawałkiewicz.

 

Terapia metodą Stymulacji Bazalnej

Utworzono dnia 26.05.2014, 20:02